خیری از جنس خرید یا خریدی از جنس خیر: شاید عنوان جالب و قابل توجهی باشدهرفردی برای روز‌های بی حوصلگی و دلگیر خود و برای بهتر شدنش تدبیری می‌اندیشد. بعضی افراد به خرید می‌روند و حسابی دلی از عزا در می‌آورند. و بعضی دیگر دست به کار‌های خیر می‌زنند و با خوب شدن حال دیگران حال خودشان هم خوب می‌شود و بعضی دیگر درآن واحد هم کار خیر می‌کنند وهم خرید... القصه این‌که یک روز خوب یا یک روز دلگیر که تصمیم می‌گیرید به خرید بروید، با مکانی رو به رو می‌شوید که درعین این‌که خرید می‌کنید توفیقی اجباری نصیبتان می‌شود وخرید شما علاوه بر خوب شدن حال خودتان حال افراد دیگری راهم خوب می‌کند. بازارچه‌های خیریه از جمله مکان‌هایی است که این فرصت رادر اختیارتان می‌گذارد.

در بازارچه‌های خیریه چه اتفاقی می‌افتد؟

دربازارچه‌های خیریه، برای تامین منابع مالی، یاغرفه‌ها را به‌صورت روزانه به افرادی که متقاضی هستند اجاره می‌دهند، یا این‌که بخشی از درآمد غرفه داران را طبق توافق برداشت می‌کنند. برای برپایی یک بازارچه‌ی خیریه لازم است که از طرف شهرداری مکانی را تحویل بگیرند، آن را غرفه بندی کنند و در اختیار افرادی که محصولاتی برای فروش دارند بگذارند. که معمولا این مکان‌ها مدرسه‌ها، فرهنگسراها، و زمین‌های بدون استفاده است. اجناسی که معمولا دراین بازارچه‌ها به فروش می‌رسد، اجناسی است که متقاضیان بیشتری دارد و به فروش بیشتری می‌رسد. برگذاری بازارچه‌های خیریه درکنار سایر فعالیت‌های فرهنگی خیریه‌ها،  یک فعالیت اقتصادی هدفمند است که اهداف بسیاری را پوشش می‌دهد از جمله این اهداف عبارت اند از:
  • جلب نظرو اعتماد و آشنایی مردم برای مشارکت با خیریه
  • کسب درآمد برای خیری
  • اشتغال زایی و کمک به فروش محصولات خانگی افراد
  • آشنایی مردم با کارها و صنایع دستی افراد خبره وبسیاری اهداف دیگر. موسسات خیریه بازارچه خیریه خود را می‌توانند در فصل‌ها وزمان‌های مختلف درمناسبت‌های مختلف راه اندازی کنند.

اهداف بازارچه‌های خیریه چیست؟

هرساله در مناسبت‌های مختلف و درمکان‌های مختلف، خیریه‌هایی زیادی در پایتخت اقدام به برگزاری بازارچه‌های خیریه برای حمایت ازگروه‌هایی چون بیماری‌های نادر مانند سیستیک فیبروزیس، ایپدرمولیزبولوزا، ایکتیوز، لوپوس یا حمایت از گروه‌های دیگر چون بانوان سرپرست خانوار، کودکان اوتیسم، معلولان و غیره می‌پردازد درزیر به شرح بعضی از این‌ بازار‌ها می‌پردازیم:
  • بازارچه خیریه غذای( التیامی)  که توسط دانشجویان علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود و هدف آن کمک به نیازمندان است.
  • بازارچه خیریه غذای (طعم مهربانی) که توسط بسیج دانشجویی دانشکده توانبخشی تهران وباهمکاری کانون خیریه خاتم برگزار شد.
  • بازارچه خیریه (مهر) که توسط کانون دانشجویی خیریه مهرو برای کمک به کودکان مبتلا به بیماری‌های نادر دایر شد و غرفه‌های بدلیجات، لوازم تزیینی، خوراکی و غیره را دارا بود.

چه بازارچه‌های خیریه‌ای در تهران برگزار می‌شود؟

اگربا یک سرچ ساده لیست بازارچه‌های خیریه‌ای را که درسطح تهران برگزار می‌شود رادنبال کنید، می‌بینید که هرساله بازارچه‌های متنوعی در سطح شهر توسط خیریه‌های مختلف برگزار می‌شود. که این به نوبه خود جلوه‌ی امید بخش را برای افراد نیازمند به تصویر می‌کشد که به آن‌ها نشان می‌دهد که تنها نیستند وکسانی هستند که درجهت خوش‌حالی و آرامش آن‌ها قدم برمی‌دارند. هم چنین گوناگونی بازارچه‌های خیریه این فرصت را دراختیار افراد می‌گذارد که به هم نوعان خود و درجهت بهبود وضعیت زندگی آنان قدم بردارند و هم‌چنین راه‌های نزدیکی را برای کمک کردن به آن‌ها پیش روی خود ببینند. شما می‌توانید بادنبال کردن مکان و زمان این بازارچه‌های خیریه، در این کار خیر شریک شوید.

در انتها بخوانیم که ...

بازارچه‌های خیریه، جدای ازاین‌که کمکی برای افراد نیازمند تهیه می‌کند، فرصتی دراختیار افرادی که دارای مشاغل خانگی هستند ولی توان فروش آن‌ را ندارند می‌گذارد. از دیگر فواید آن می‌توان به آشنایی مردم با خیریه‌هایی که می‌توانند درآن مشارکت داشته باشند اشاره کرد. این بازارچه‌ها در فصول و زمان‌های مختلف و هم چنین درشهرهای مختلف، باغرفه‌های متنوعی برگزار می‌شود. لیست‌هایی نیز از بازارچه‌های خریدی که توسط موسسات خیریه برگزارشده است دراین مقاله بیان شد. خیریه‌ی کودکان فرشته اند از دیگر موسساتی است که در طی سال بازارچه‌های متعددی برگزار کرده است. این بازارچه‌ها در جهت فروش صنایع دستی مناطق محروم و دیگر  مشاغل خانگی می‌باشد. و همچنین باعث آشنایی بیشتر مردم با فعالیت‌های این خیریه می‌شود. اگر علاقمند به حضور و فعالیت در این بازارچه‌ها هستید کلیک کنید. نویسنده: سارا همتیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *