یادمه وقتی اولین بار خواستم پولم رو داخل صندوق صدقات بندازم یک لحظه تردید کردم، ولی با این‌حال پول رو انداختم. وقتی از مادرم علت این حسم رو پرسیدم این جمله رو گفت: دل کندن از مال همیشه سخت است ولی بعد آن لذتی وصف‌ناپذیر نصیب انسان خیر می‌شود. سنت حسنه صدقه دادن از دیرباز یکی از روش‌های پسندیده در جوامع انسانی است. سنتی که باعث استحکام هر چه بیشتر روابط افراد یک جامعه و یا حتی روابط بین المللی می‌شود. در تمام جوامع بشری این سنت رواج پیدا کرده است و تنها جوامع اسلامی نیست که این سنت را دارند. گرچه روش اجرای آن در کشورهای مختلف متفاوت است، ولی همه به سمت یک هدف خاص که فقرزدایی از جامعه‌شان است میل می‌کنند.

معنی کلمه‌ی صدقه چیست؟

صدقه از لحاظ لغوی معانی فراوانی دارد. یک معنی آن درستی و راستی (صدق) است. معنی دیگر آن دادن هر چیزی از اموال انسان است که از ریشه تصدق گرفته شده است. معنی دیگر صدقه تشکر از خداوند است به کسانی که اموال بیشتری به نسبت بقیه افراد جامعه دارند.

روایاتی از خوبی‌های صدقه دادن

احادیث بسیاری از ائمه اطهار و اشخاص مشهور در مورد صدقه گفته شده است که در زیر به مواردی از این احادیث اشاره می‌کنیم. پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم درباره صدقه فرمودند: اَلصَّدَقَةُ عَلى‏ وَجهِها و َاصطِناعُ المَعروفِ وَ بِرُّ الوالِدَينِ وَصِلَةُ الرَّحِمِ تُحَوِّلُ الشِّقاءَ سَعادَةً و َتَزيدُ فِى العُمرِ وَ تَقى مَصارِعَ السُّوءِ؛ صدقه بجا، نيكوكارى، نيكى به پدر و مادر و صله رحم، بدبختي را به خوشبختى تبديل و عمر را زياد و از پيش‌آمدهاي بد جلوگيرى مى‌‏كند.  حضرت علی در مورد صدقه تاکید کرده و فرمودند: كَفِّروا ذُنوبَكُم وَ تَحَبَّبوا اِلى‏ رَبِّكُم بِالصَّدَقَةِ وَ صِلَةِ الرَّحِمِ؛ با صدقه و صله رحم، گناهان خود را پاك كنيد و خود را محبوب پروردگارتان گردانيد. تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 395 ، ح 9152 در این‌جا می‌توان این نکته را مد نظر قرار داد که برای وجود نازنین مقدس امام زمان هم توصیه‌های فراوانی به صدقه دادن شده است و یکی از دلایل برای واجب بودن این سنت حسنه می‌باشد. یکی از فواید صدقه این‌ است که باعث طول عمر و ازدیاد مال می‌شود و چه بهتر که به صورت پنهانی داده شود. صدقه باعث نشاط در ذهن و جسم انسان می‌شود. همچنین صدقه باعث آمرزش گناهان می‌شود.

به چه روش‌هایی می‌توانیم صدقه بدهیم؟

صندوق‌های صدقات هم بر حسب نیاز جامعه به انواع مختلفی که در زیر به آن اشاره می‌شود  به بازار عرضه می‌گردد.
  • صندوق صدقات خانگی
  • صندوق صدقات آنلاین

صندوق صدقات خانگی

در این نوع صندوق صدقات, ماموران آن را به درب منازل تحویل می‌دهند و بعد از دو ماه با پوشش خاص موسسه که نشان از راستی آن موسسه است از منازل دریافت و به موسسه تحویل می‌دهند. این نوع صندوق بیشترین درآمد را به نسبت صندوق‌هایی که در معابر هستند دارند. چون خبری از دزدی و سرقت در این نوع صندوق‌ها نیست‌.

صندوق صدقات آنلاین

در این روش کمترین میزان دزدی از صندوق‌های صدقات را می‌بینیم. چرا که به صورت کاملا مکانیزه و به وسیله‌‌ اینترنت انجام می‌شود. در این روش به درگاه مورد نظر مراجعه صدقه خود را پرداخت می‌کنید. همچنین روش USSD است که با شماره‌هایی که شرکت مربوط در اختیارتان قرار می‌دهد می‌توانید از طریق موبایل  صدقه خود را پرداخت کنید.

اپلیکیشن‌هایی که کار صدقه دادن را آسان می‌کنند

در ایران اپلیکیشن‌های متنوعی برای این موضوع وجود دارد که نرم افزارهای بله, سکه و سنا از این جمله نرم افزارها هستند. با استفاده از این نرم افزارها می‌توانید در هر لحظه صدقه دهید. همچنین برنامه صدقه نیز وجود دارد که به شما یادآوری می‌کند که وقت پرداخت صدقه است.

صدقه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

یکی از مصارف صدقه به فقیر و مسکین اختصاص داده شده است. در آیات قرآن تاکید فراوانی بر این موضوع شده است که از اموال خود به ایتام ببخشید تا خدا شما را ببخشد. برای مثال می‌توان به این آیه اشاره کرد: کَلاّ بَلْ لا تُکْرِمُونَ الْیتیمَ وَ لا تَحَاضّونَ عَلی طَعامِ الْمِسْکینِ؛ فجر:17 دلیل اهمیت این موضوع این است که یتیم کفیل و یا سرپرستی ندارد و از پس در تامین مخارج خود برنمی‌آید. لذا با توجه به این‌که خداوند در هر لحظه به فکر بندگان خود است پس آیا می‌تواند نسبت به ایتام فکر نکند به جز این‌که دستوراتی به قشر مرفه جامعه بدهد.

در انتها بدانیم که ...

با توجه به نکاتی که گفته شد می‌توان این نتیجه را گرفت که در صدقه یکی از مهمترین ارکان یک جامعه چه اسلامی و چه غیر اسلامی است که با عواطف بشری بنیان داده شده است. لذا اجرای آن باید یکی از اهداف جوامع بشری در عصر حاضر باشد تا بتوان گره از مشکلات افراد بی‌بضاعت باز کرد. در این بین نقش خیریه‌ها به عنوان یکی از موسسات دریافت کننده صدقه از هر بخش دیگری پررنگ‌تر است. چرا که آنان افراد زیادی را می‌شناسند که می‌توانند کمک هر چند ناچیزی در اختیارشان قرار دهند. در بین خیریه‌های مختلف, خیریه کودکان فرشته‌اند توانسته با کمک به تعداد زیادی از مددجوها از بقیه خیریه‌ها پیشی بگیرد. میخوای اطلاعات بیشتری درباره خیریه بدست بیاری بیا اینجا کار خیر دوست داری انجام بدی اینجا رو بزن نویسنده: مهرناز سیدعباسی
  1. سلام با خداوقت به همگی تان مرسی که اطلاع میدین و راهنمایی میکنید

  2. بهترین روش صدقه دادن در شرایط فعلی جامعه و گسترش ویروس کرونا صدقه آنلاین می باشد که موسسه خیریه کودکان فرشته اند این امر را برای مردم تسهیل کرده است.

  3. سلام و خسته نباشین به تیم تون
    کار بسیارخوبیه برای صدقه آنلاین ایده عالیه

  4. با درود به خیریه کودکان فرشته اند
    از آشنایی با مجموعه تون بسیار خرسند هستم و براتون بهترین ها میخوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *