به عنوان مقاله دقت کردید؟ آیا به نظرتون این واژه درست است‌؟ منظورم واژه‌ی بچه‌های سرطانی است. در لفظ عامه کلماتی استفاده می‌شود که بار منفی دارد. به طور مثال همین کلمه کودک سرطانی واژه‌ایی است که اگر به کودک گفته شود بسیار ناراحت کننده خواهد بود. بهتر است به جای واژه کودک سرطانی به آن کودک مبتلا به سرطان گفته شود. چرا که سرطان یک حالت توصیف کننده برای شخص است و فرد به آن مبتلا می‌شود. نه این‌که خود آن بیماری باشد. در این مقاله می‌خواهیم کمی بیشتر با بیماری سرطان در کودکان آشنا شویم و بدانیم که چطور می‌توانیم از نظر روحی و روانی به این کودکان کمک کنیم.

چرا ما به دیگران کمک می‌کنیم؟

با توجه به اجتماعی بودن انسان، نیاز به دیگران به طور واضحی توضیح دهنده این نیاز انسان‌ها است. در کل کمک کردن به دیگران حس خوب و لطیفی به انسان می‌دهد و امیدواری را در انسان افزایش می‌دهد.

چرا کمک به کودکان حساسیت بیشتری برایمان دارد؟

در بحث کمک به کودکان همین قدر بگویم که حساس‌ترین بخش زندگی هر فردی کودکی او است. این بخش از زندگی، نقش بسیار مهمی در آینده هر فرد دارد. در مورد کودکان مبتلا به سرطان این موضوع بسیار حائز اهمیت است. چون در موقعیت حساسی هستند و باید حتما بررسی شود.

آیا سرطان در کودکان قابل درمان است؟

سرطان در بدن انسان به علت عدم توازن در رشد سلول‌های بدن رخ می‌دهد. در این حین، حتی کودکان هم از این قانون مستثنی نیستند. سرطان در کودکان اگر به موقع تشخیص داده شود و داروها به موقع و سروقت مصرف گردد بسته به نوع سرطان حداقل 70% جواب می‌دهد.

علائم وجود سرطان در کودکان چیست؟

در کودکان این مطلب را باید مدنظر قرار داد که آن‌ها هیچوقت تظاهر به بیماری نمی‌کنند چون سودی در آن نمی‌بینند. علایم سرطان در کودکان تنها به موارد زیر خلاصه نمی‌شود. چرا که در بعضی کودکان بدون علامت خواهد بود. در اینجا لزوم معاینات سالانه در مورد کودکان به اثبات می‌رسد.
 • تب به صورت غیر معمول و تکرارپذیر
 • سردردهای غیرطبیعی
 • استفراغ و حالت تهوع که بیش از هفت روز به طول بی‌انجامد
 • کهبر

چرا کودکان به سرطان مبتلا می‌شوند؟

در تشخیص سرطان دو فاکتور عوامل محیطی و ژنتیک حرف اول و آخر را می‌زند. در تشخیص بزرگسالان, فقط فاکتور محیطی بررسی می‌شود. در حالی‌که در تست کودکان, هر دو عامل نقش به سزایی دارد. منظور از ژنتیک این است که می‌تواند از چندین نسل قبل هم به کودک برسد و بر اثر آن کودک مبتلا به سرطان می‌شود. عوامل فراوانی در به وجود آمدن سرطان در کودکان دخیل است که در زیر به ترتیب اهمیت به آن اشاره می‌شود.
 • عوامل ژنتیکی
 • بیماری‌های ژنتیکی
 • بیماری‌های ویروسی ( که در بزرگسالی فرد مستعد به مبتلا شدن به سرطان می‌شود )
 • عوامل محیطی
 • اشعه‌های یونیزان در محیط (که باعث اختلال در کروموزوم می‌شود )
 • آلودگی هوا
 • آلودگی شغلی ( پدری که در کارخانه‌هایی که مواد آلوده دارد کار می‌کند و با لباس های آلوده به خانه می‌آید )

راه‌های کمک به بچه‌های سرطانی

در مورد کمک کردن به کودکان مبتلا به سرطان باید بدانیم که هرگز ترحم و دلسوزی خود را به این قشر حساس و اسیب‌پذیر نشان ندهید. در حالی‌که ما بزرگترها فکر می‌کنیم کودکان درک درستی از جامعه و اطراف خود ندارند, با این حال آن‌ها در درک عواطف و احساسات از ما سبقت گرفتند و تفاوت بین ترحم و محبت واقعی را درک می‌کنند.

کمک غیر نقدی به بچه‌های سرطانی

خیریه‌های زیادی هستند که به کمک کودکان مبتلا به سرطان امده‌اند تا بلکه گره‌ایی از مشکلات این قشر حساس باز کنند. در این زمینه کمک‌های زیادی از جمله کمک هزینه درمان سرطان یا امثال آن در اختیار والدین این کودکان قرار گرفته است. با این‌حال همیشه باید این نکته را مدنظر قرار داد که باید فکری برای  آینده این آینده سازان مملکت نیز داشته باشیم. ضرب المثلی در این زمینه وجود دارد: اگر کسی را دوست داری به جای ماهی دادن به او ماهی‌گیری یاد بده بسیاری از خیریه‌ها در این زمینه توانستند کمک فراوانی به این قشر کنند. آن‌ها با ایجاد مراکزی، توانستند به این هدف دست‌یابند.

انجمن حمایت از کودکان سرطانی

انجمن‌های زیادی در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان در کشور عزیزمان تشکیل شده است که هر کدام به نوعی گره‌ایی از این مشکل باز کردند و می‌کنند. در تمام شهرهای کشورمان این امر خداپسندانه در حال انجام است.

کمک به خیریه‌ها

در بحث کمک به خیریه‌ها، بعضی از خیرین در تلاشند که مقدار بیشتری کمک کنند در حالی‌که هر کس درحد خود می‌تواند در این امر خیر سهیم باشد حتی به مقدار کم. در این‌جا این ضرب المثل به بارزترین شکل موجود نمود پیدا می‌کند و انسان را به تامل هر چه بیشتر درباره قانون کائنات وامی‌دارد: تو نیکی می‌کن در دجله انداز  که ایزد در بیابانت دهد باز در کارهای خیر خلاق باشید. این‌که فقط به صورت مالی کمک کنید بسیار عالی است. ولی می‌توانید در خیریه‌هایی که کارهای داوطلبانه‌ی مختلفی انجام می‌دهند هم سهیم شوید. مثلا در خیریه کودکان فرشته اند, علاوه بر برآورده کردن نیازهای مالی مددجوها، برای کودکان جشن‌های با عنوان کارناوال شادی برگزار می‌کنند و تیم آموزش هر روز برای کودکان بستری‌ معلم می‌فرستد تا با آن‌ها بازی کنند و به آن‌ها درس بدهند.  

خیریه‌هایی که در زمینه‌ی سرطان کودکان فعالیت می‌کنند.

موسسات خیریه برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان در سراسر کشور آماده خدمت به نونهالان این مرز و بوم هستند. در زیر به بررسی فعالیت این موسسات می‌پردازیم.
ردیف نام موسسه شهر
1 خیریه کودکان فرشته اند تهران
3 مرکز کنترل سرطان انتخاب مکسا تهران اصفهان
4 انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یاس کرمان
5 خیریه فرهاد تهران
6 خیریه محک تهران
7 خیریه کسا اصفهان
8 خیریه مهرانه زنجان زنجان
9 خیریه مهرآیینان مهر کرمانشاه
10 موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان خراسان

در انتها

همان‌طور که در این مقاله مشاهده کردید، کمک به کودکان مبتلا به سرطان باید در اولویت تمام نهادها و موسسات غیرانتفاعی و دولتی باشد. چرا که این برهه از زندگی انسان اهمیت بسزایی دارد. چرا که این نونهالان در آینده تشکیل نسلی را خواهند داد که هر چه سالم‌تر و سرزنده‌تر باشند به شکوفایی اقتصاد این کشور مستعد کمک خواهند کرد. خیریه کودکان فرشته اند در این زمینه توانسته با روحیه‌دهی و سازمان‌دهی منظم خود به این قشر خاص کمک بسزایی کند. اگر اهل برپایی جشن و کارناوال هستید و دنبال راهی برای کمک به کودکان می‌گردید، باید بگویم که این خیریه، بهترین جا برای شماست. نویسنده: مهرناز سیدعباسی
 1. با سلام دختر چهارده ساله ام سرطان خون دارد و بعد از پرتو درمانی برای ایتی به بیمارستان دکتر شیخ رفت و از ان شب خون ریزی مغزی کرده و سمت راست بدنش فلج شده و مشکل بینای پیدا کرده و تنها سه کلمه می تواند صحبت کند وسه چهار ماه در ای سیو بستری بود وتازه به بخش هماتو امده ومدام بیست سرم با او وصل است و هر دو ساعت باید ایزیلاف اش عوض شود می توانید به من کمک کنید برای تهیه ایزیلایف .

 2. سلام به کودکان فرشته اند باعث افتخارم که با شما آشنا شدم و مرسی از لیست خیریه های که اعلام کردین

 3. سلام دوست عزیز
  ممنون از شما بابت توجهتون
  شاد و پیروز باشید

 4. سلام وقتتون بخیر
  ضمن ابراز همدلی با شما اطلاعات شما به تیم مددکاری انتقال پیدا کرد.
  دوستان ما در حال پیگیری می باشند.

 5. سلام روزتون بخیر
  ممنونم از پیام همکاری شما دوستان ما در قسمت منابع انسانی از طریق ایمیل با شما در ارتیاط خواهند بود.

 6. سلام
  مرسی از زحماتی که برای کودکان سرطانی در خیریه کودکان فرشته اند میکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *