همانطور که می‌دانید زلزله یک بلای طبیعی است و هیچ کس و هیچ چیز نمی‌تواند رخ داد آن را پیش بینی کند اتفاقی که در حدود چندین ثانیه می‌افتد. چندین ثانیه که تا شاید قبل از آن اهمیتی نداشته اند و شاید اصلا به آن توجه نکرده باشیم. زمین به شدت میلرزد درست مانند آدمی که مدت طولانی ساکت و بی حرکت مانده است و یکدفعه کاسه صبر و تحملش لبریز می‌شود و می‌خواهد همه چیز را در چندین ثانیه بگوید زمین نیز همین طوراست  او نیز می‌خواهد آنچه را که در درونش باقیمانده و مدت‌ها دفن شده است را خارج کند. زمین می‌لرزد و کلی از ساختمان‌ها و خانه‌ها را از بین می‌برد چنان قدرت نمایی می‌کند که نمی‌توانی تصمیم بگیری چه کار کنی به چه فکر کنی گاهی اصلا نمی دانی تصور کنی که چند دقیقه بعد زنده هستی و به همین سرعت می‌آید و آثار زیانباری بر جای می‌گذارد. این زلزله نیز یک آزمون است. چه برای کسی که به این مصیبت دچار شده‌است و چه برای آن‌هایی که شاهد این جریان بوده‌اند آنچه اهمیت دارد این است که بعد از این اتفاق چه کار می‌توانید انجام دهید و چند قدمی می‌توانید بردارید.

کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

در تاریخ ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ یک زلزله ۳/۷ ریشتری کرمانشاه را لرزاند و در سرتیتر بسیاری از خبر‌ها قرار گرفت. زلزله‌ای که فقط چندین ثانیه طول کشید اما در همین زمان خانواده‌های بسیاری را دچار مشکل کرد و بر دل خیلی از آن‌ها داغ عزیزانشان را نشاند. ۶۲۰ نفر کشته و حدود ۱۲ هزار زخمی بر جای گذاشت و افراد بسیاری نیز خانه‌های خود را از دست دادند و تمامی وسایل آن‌ها زیر خروارها خاک و خانه‌های خراب شده مدفون شد. افرادی که باقی مانده بودند هیچ سرپناه‌، خوراک و پوشاکی در اختیار نداشتند و مجبور شدند تا مدت‌ها در چادرها با کمترین امکانات زندگی کنند. باز هم مثل خیلی از اتفاق‌های دیگر، مردم سرزمینم این افراد آسیب دیده و دلاور را تنها نگذاشتند و همانطور که کردها در زمان جنگ از سرزمین مادری ما دفاع کرده‌بودند در این زمان مردم ایران از جاهای مختلف کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را روانه کرمانشاه کردند. میزان کمک‌های نقدی از مرز ۶۳ میلیارد تومان  رد شد و این در مقایسه با زلزله‌هایی که قبلا رخ داده بود سه برابر شده بود و سپس دولت به روی کارآمد و برای  خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست داده بودند مبلغ حدود ۳ میلیون تومان هدیه داد و مردم و سازمان‌های جهادی از سراسر کشور برای کمک‌های داوطلبان شرکت کردند تا بتوانند در ساختن خانه‌ها به مردم آسیب دیده کمک کنند و مقداری از درد و رنج‌های آن‌ها  کاهش دهند و شریک غم هایشان باشند. موسسه کودکان فرشته‌اند  نیز در این مسیر گروهی از افراد داوطلب را به مناطق زلزله زده کرمانشاه ارسال کرد تا بتواند مثل همیشه در این روزهای سخت در کنار این مردم شریف قرار بگیرند.

چه کسانی به زلزله زدگان کرمانشاه کمک کردند؟

طبق یک حرکت بسیار زیبا و خداپسندانه جمعی از افراد سرشناس ومعروف کشور تلاش به جمع‌آوری کمک‌های مردمی کردند تا بتوانند هرچه سریع ترکمک‌های مالی و غیر مالی خود و دیگر افراد را به سوی مناطق زلزله زده کرمانشاه ارسال کنند. حتی چندین نفر از هنرپیشه‌های کشورهای خارجی نیز در این کار خیر شرکت کردند و مردمان زلزله زده ایران را تنها نگذاشتند.

چگونه با پیامک به زلزله زدگان کمک کنیم؟

تمامی مشترکان ایرانسل با ارسال یک پیامک به شماره ۸۱۱۵ می‌توانند با کم شدن هزینه ارسال پیامک و انتقال آن به صندق حمایت از زلزله زدگان دراین کار خیر شرکت کنند. همچنین مشترکین که سیم کارت‌ آن‌ها به صورت دائمی است با کسر هزینه از حساب آن‌ها می‌توانند به زلزله زدگان کمک کنند. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا یک خلاصه‌ی کوچک در مورد کمک به زلزله زدگان برای شما مخاطبان گرامی تهیه کنیم. همان طور که خودتان در جریان هستید صدمات جانی و مالی که زلزله به بار می‌آورد تا مدت‌ها برجای می‌ماند و مثل زخمی است که شاید خوب شود و التیام یابد اما آثار آن تا مدت طولانی باقی می‌ماند و هر وقت که به آن نگاه کنی دردناک است. می‌توانید با مهربانی و همدلی به یاری زلزله زدگان بشتابید و برای کمک به زلزله زدگان به وب سایت کودکان فرشته‌اند مراجعه کنید. نویسنده : عاطفه صفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *