به هر جا که می‌دانست متوسل شد. از این موسسه به موسسه دیگر تا بلکه گره از کارش باز شود. تازه باید مراقب موسساتی که نه تنها کمکش نمی‌کنند بلکه گره‌ایی دیگر به این کلاف محکم می‌زنند باشد. مبادا همین مقدار کم را هم از دست بدهد. مگر او از این دنیا چه می‌خواهد؟ سرپناهی و منبع درآمدی که بتواند حداقل نیازهایش را برطرف کند. بله درست حدس زدید!!! او یکی از هزاران و یا میلیون ها آدمی است که دست نیاز به سمت شما دراز کرده تا بلکه به آن چه که برای شما خاطره شده است برسد.

مقدمه

در مقاله‌ی پیش‌رو قصد داریم با تعریف موسسه‌ی خیریه و انواع موسسات خیریه براساس زمینه‌ی فعالیتشان آشناشویم. همچنین موسسات فعال تهران را در قالب جدول، به همراه آدرس و شماره تماس دسته‌بندی کرده‌ایم که با هم نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم.

خیریه

با رشد روز افزون جمعیت انسان‌ها در تمام دنیا, نیاز‌های بشر از همه جهات بیشتر شد. نیاز به رفاه اجتماعی یکی از نیازهای اصلی انسان می‌باشد و بسیار حائز اهمیت است. وجود خیریه‌های مختلف در کل جهان یکی از دلایلی است که می‌تواند مهم بودن این نیاز را به اثبات برساند. چون همه‌ی اقشار جامعه از یک سطح قابل قبول از نظر اجتماعی برخوردار نیستند و خیریه‌ها در متعادل کردن این سطح نقش بسزایی دارد.

به چه موسساتی خیریه می‌گویند؟

به موسساتی که به صورت کاملا عام‌المنفعه به منظور اهداف خاصی که خط مشی آن موسسه را تعیین می‌کند، موسسات خیریه یا بنیادهای خیریه گفنه می‌شود. در سطح جهان به نام  (NGO (Non governmental Organization خیریه‌ها را می‌شناسند.

خیریه‌ها چه اهدافی دارند؟

خیریه‌ها در ایران به منظور و اهداف گوناگونی تاسیس و بنیان می‌شوند. مثلا یک خیریه هزینه مربوط به بیمارستان‌ها (مثل ترخیص، دارو، درمان، انجام مراحل عمل و ...) را به کمک خیرین تامین می‌کند. خیریه‌ی دیگر تحت پوشش قرار دادن خانواده‌های ایتام و نیازمندان و رفع نیاز آن‌ها را بر عهده می‌گیرد.‌ یا خیریه‌ایی به صورت گسترده به اقشار خاصیکمک می‌کند، برای مثال کودکان زیر ۱۶ سال. تمام این برنامه ریزی‌ها بر عهده مدیریت خیریه می‌باشد. حرفه‌ایی که در ظاهر ساده ولی با پیچیدگی‌های فراوانی در بدو ورود مواجه می‌شوید.

بیایید انواع موسسات خیریه را بررسی کنیم

همان‌طور که در بخش‌های قبل گفته شد هر کدام از موسسات خیریه خط مشی مشخصی برای خود تایین کرده‌اند که اهداف خیریه را به سرمنزل مقصود می‌رساند. در این بخش از جهات زیر به بررسی این مطلب می‌پردازیم.

انواع موسسات خیریه بر اساس حوزه فعالیت

تقسیم بندی انواع موسسات خیریه بر اساس حوزه و زمینه فعالیت آن‌ها است. بر این اساس فعالیت‌های خیریه‌ها به شرح زیر خواهد بود.  
ردیف حوزه فعالیت توضیح مثال
1 توزیع کننده جمع آوری کمک‌های غیرنقدی

تبلیغ فعالیت‌ جمع‌آوری پول یا کالای اهدایی                تشخیص افراد نیازمند توزیع پول یا اقلام بین افراد نیازمند

2 بهداشت و درمان فعالیت در حوزه سلامت شروع کار به صورت درمانگاه تا بیمارستان
3 عمرانی ساخت سرپناه مدارس، مسکن ارزان قیمت
4 نگهداری یا سرپرستی مسئولیت نگهداری سالمندان، افراد بی سرپرست، معلولین
5 آموزشی آموزش اشخاص و افراد محروم جامعه آموزش معلولین و افراد عقب مانده‌ ذهنی آموزش افراد محروم آموزش فنی و حرفه‌ای ویژه افراد محروم سوادآموزی                             مشاوره‌
6 پژوهشی تحقیقات در مورد معضلات جامعه تحقیق بیماری سرطان تولید دارو‌های ارزان
7 خدمات مشاوره مشاوره به افراد کم بضاعت مالی و فکری مشاوره حقوقی مشاوره تحصیلی-آموزشی مشاوره کاری مشاوره درمان مشاوره تربیتی و روانی
8 توان یابی و بازپروری آماده‌سازی یا بازگرداندن افراد به زندگی طبیعی موسسات توان‌بخشی معلولین جسمی و ذهنی کانون کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست یا بدسرپرست موسسات بازپروری معتادین

خیریه هایی در تهران که باید آن‌ها را بشناسیم

خیریه‌های مختلفی در سطح کشور وجود دارد که تعدادی از آن‌ها در تهران مستقر و اقدام به خدمت رسانی به اقشار کم درآمد می‌کنند. این موسسات بسته به هدفی که خط مشی آن‌هاست در حد قابل قبولی خدمت رسانی می‌کنند. برای مثال چند نمونه از موسسات خیریه که در تهران فعال هستند را خدمت شما معرفی می کنیم.

معرفی موسسات خیریه در تهران

 

خیریه کودکان فرشته اند

شماره ثبت 40589
نام مسئول سید نصیر موسوی نژاد
وب سایت http://www.koodakancharity.ir/
تلفن 77586348-021
کد پستی 1641744991
آدرس تهران، خیابان دماوند، نرسیده به میدان امام حسین (ع)، خیابان کیایی، خیابان انصارالحسین، بیمارستان کودکان بهرامی، دفتر خیریه کودکان فرشته اند.
 

انجمن حامیان کودکان کار و خیابان

شماره ثبت 14174
نام مسئول -
وب سایت www.str-children.org
تلفن 021-88028508
فکس -
آدرس  تهران، یوسف آباد، کاج شمالی، خیابان 12/2،  پلاک 31
 

انجمن حمایت از کودکان کار

شماره ثبت 14607
نام مسئول امیر باقرزادی
وب سایت www.apcl.org.ir
تلفن 021-55576688
فکس -
آدرس تهران میدان شهید هرندی کوچه شهید محمد کریمی کوچه شهید زمانپور پلاک 13 طبقه همکف
 

انجمن حفظ طبیعت

شماره ثبت -
نام مسئول علیرضا صدیق
وب سایت -
تلفن 09123172087 - 021-44836736
فکس -
آدرس تهران، خیابان اشرفی اصفهانی، کوچه ششم غربی، پلاک 20

موسسات خیریه ایتام در تهران

خیریه‌ها در تهران بیشتر متمرکز روی افرادی هستند که به هر دلیلی خانواده ندارند. حال این که بی‌سرپرست یا بدسرپرست باشند که بد سرپرستی به مراتب مشکلات بیشتری با خود به همراه می‌آورد. این مسئله از آن‌جا مورد اهمیت قرار می‌گیرد که اگر راه حل مناسبی برای تامین معاش این افراد مهیا نشود بروز مشکلات بسی بدتر از این به همراه دارد. مشکلاتی مثل اعتیاد، رو آوردن به کارهایی که از لحاظ آسیب شناسی اجتماعی معضل بزرگی به حساب می‌آید. لذا هر چه که به حل این مشکل پرداخته شود بسیاری از مشکلات جامعه خود به خود حل می‌شود.

در انتها ...

همین طور که در این مقاله ملاحظه کردید خیریه‌ها نقش بسیار مهمی در حل مشکلات و معضلات جامعه دارند. خیریه هایی که هر کدام به نحوی این مشکلات را حل کردند. در میان انبوه این خیریه‌ها خیریه‌ی کودکان فرشته‌اند، با تیم‌های مختلفی که دارد به بسیاری از مشکلات فائق آمده است. حوزه‌ی فعالیت این خیریه، کودکان زیر۱۶ سال می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی زیر مراجعه کنید. https://koodakancharity.ir/ برای کمک‌های نقدی اینجا کلیک کنید. برای فعالیت داوطلبانه اینجا کلیک کنید. نویسنده: مهرناز سیدعباسی
  1. با سلام و خسته نباشید . بنده دوست دارم در زمینه های فنی در خیریه داوطلب بشم . لطفاً راهنمایی کنید از چه طریق میتونم در این امر نقشی داشته باشم ؟!

  2. سلام وتتون بخیر. بله حتما . دوستان من در تیم منابع انسانی از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهند بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *