دنیا پر از فشار عصبی و مشکلات مالی، جسمی و روحی است. گاهی یک لبخند ساده غریبه‌ای مهربان، راننده خونسرد ماشین روبه‌رو که به شما راه می‌دهد تا در فرعی بپیچید، خریداری که سیب‌های میوه‌فروشی را قبل از خرید کردن با لذت می‌بوید، همسایه‌ای که یک روز صبح بی‌خبربرای‌تان نان تازه می‌آورد و... هر کدام می‌توانند دلیل خوبی برای شاد کردن خودشان و شما شوند. این بار می‌خواهیم به سادگی حال خوب و شادی را به دیگران هدیه دهیم.

برای شاد بودن، نیازی به موفقیت نیست. شاد بودن فرمول ساده‌ای دارد: شادی را به دیگران هدیه بده تا خودت هم شاد باشی. فراموش نکنید که همیشه شادی کوچکی در انتظار شما نشسته تا آن را کشف کنید و به خودتان و دیگران هدیه دهید. شادی بخشیدن راه‌کار ساده‌ای دارد و نیازی نیست بهَ کارهای بزرگ فکر کنید. کارهای بزرگ کم پیش می‌آیند و زمان زیادی هم می‌برند، پس راه‌کارهای کوچک را پیشنهاد می‌دهیم تا فراموش نکنید که طلایی کردن روز خودتان و دیگران چه کار ساده‌ای است.

1. عضو خیریه شوید

ساده‌ترین و در دسترس‌ترین کار برای شاد بودن و شادی بخشیدن عضویت در یک خیریه است. می‌توانید بی‌حدومرز بخشنده باشید، دوستان دوست‌داشتنی پیدا کنید و زمان دلنشینی را بگذرانید. شادی واقعی روی لبخند کودکان نشسته است، پس معطل نکنید و همین عضو خانواده بزرگ کودکان فرشته‌اند شوید.

2. خون اهدا کنید

شاخص توده بدنی‌تان را چک کنید. اگر حداقل استاندارد برای اهدای خون دارید، دریغ نکنید. با تنها یک واحد خون (چیزی کمتر از یک پیمانه) جان سه نفر را نجات می‌دهید! به این ترتیب می‌توانید هر 56 روز یک‌بار خون هدیه دهید. تصور کنید هدیه دادن زندگی به 18 نفر در سال چه کار بزرگ و در عین حال ساده‌ای است.

3. به کودک و میان‌سال کمک کنید

در اطرافتان آدم مسن یا بیماری را می‌شناسید که نیاز به کمک داشته باشد؟ می‌توانید وقت نان خریدن، یک نان هم برای او بخرید یا با اتوموبیل‌تان تا جایی برسانیدش. بعضی از مادران خانه‌دار حتی یک لحظه هم آرامش ندارند. بیست‌وچهار ساعت از هفت‌روز هفته را مشغول کارند. اگر وقت گذراندن با کودکان را دوست دارید، پیشنهاد دهید که دست‌کم یک‌ساعتی کنار کودکشان باشید تا استراحت کند و برای خودش وقت بگذراند. یا او را به خانه‌تان دعوت کنید و کمی چای بنوشید و حرف بزنید. لبخند یک مادر خسته بعد از کمی استراحت، شیرین‌ترین چیزی است که می‌توانید به خودتان هدیه دهید.

4. عیادت بروید

اگر یبماری می‌شناسید به عیادتش بروید. از دیدن‌تان خوشحال می‌شود و انرژی بیشتری می‌گیرد. اما این تمام کمکی نیست که می‌توانید انجام دهید به مراقب بیمار پیشنهاد دهید کمی استراحت کند. یک‌ساعتی مراقب بیمار باشید و اجازه دهید نزدیکانش کمی استراحت کنند. آن‌ها واقعاً به یک استراحت بی‌دغدغه نیاز دارند. زمان هدیه دهید و شادی بگیرید.

5. آنلاین باشید

بله درست است که در قرن بیست‌ویکم زندگی می‌کنیم اما هنوز هم هستند کسانی که رایانه و گوشی هوشمند نداشته باشند یا برای استفاده از آن کمک بخواهند. دریغ نکنید. آموزش بدهید و شادی بگیرید؛ اگر نیاز به آموزش دارند، یادشان بدهید و اگر نیاز است کاری را با رایانه یا موبایل‌تان انجام دهند دریغ نکنید. این کار کوچکی است که زمان کمی می‌برد، هزینه ندارد اما مشکل بزرگی را حل می‌کند.

6. سری به انبارتان بزنید

گاهی اوقات وسایلی را کنار می‌گذاریم که هنوز هم قابل استفاده‌اند. اگر به انباری و کمدتان سر بزنید وسایل زیادی پیدا می‌کنید؛ کتاب، لباس و وسایل مفید زیادی آن جا نگهداری می‌شوند که برای دیگران قابل استفاده‌اند. هم اطرافتان را مرتب می‌کنید و هم به دیگران کمک کرده‌اید. می‌توانید تصور کنید هدیه دادن وسایل کاربردی که می‌تواند جلوی هزینه‌های دیگران را بگیرد چه کار بزرگی است؟

7. از همسایه‌تان غافل نشوید

همسایه‌تان خرید کرده؟ به او کمک کنید. با او هم‌مسیرید؟ تا مسیر مشترک سوارش کنید. راه‌های کمک کردن زیادند و آن قدر برای‌مان اتفاق می‌افتد که گاهی فراموش می‌کنیم کمک کردن چه کار ساده‌ای است. این بار به جای زل زدن به کف آسانسور، صمیمانه به همسایه‌تان لبخند بزنید و حرف‌های دلنشین ساده‌ای بگویید. نگران نباشید تنها اتفاق خوبی که برای‌تان می‌افتد خوب شدن حال خوب خوتان است.

کلام آخر

فراموش نکنید شادی جایی در همین نزدیکی‌ها منتظر شما نشسته تا او را پیدا کنید و به خودتان و دیگران هدیه دهید. حال خوبتان را می‌توانید روی لبخندی که بابت کارهای ساده و کوچک به دیگران هدیه می‌دهید، پیدا کنید.

منبع: The Dollar Strectcher

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *