این روزها، سرعت‌مان در همه چیز بالانر رفته است. همیشه مشغول دویدن و عجله کردن هستیم. مهربانی باعث می‌شود کمی سرعت زندگی‌مان پایین‌تر بیاید، اطراف را ببینیم، لذت ببریم و زندگی را لمس کنیم. همیشه راه‌های بیشتری برای مهربانی کردن هست؛ با خودمان، با دیگران و حتی با کره زمین. بنابراین، در متن پیش‌رو که ترجمه آزادی است از مقاله‌ای به همین نام از سایت Calmer سعی شده چند راه برای مهربانی بیشتر معرفی شود تا محبت بیشتری بدهید و انرژی بیشتری دریافت کنید.

داوطلب باشید

این، فداکارانه‌ترین مورد مقاله است. بخشیدن زمان یا پول مهم‌ترین کاری است که می‌شود برای اهداف خیرخواهانه انجام داد. مهم نیست چقدر هزینه زمانی یا مالی می‌کنید یا در کدام بخش فعالیت دارید، هر کمکی که انجام دهید، قابل ستایش است. حتی اگر توانایی همکاری نیمه‌رسمی هم ندارید، اشکالی ندارد نیاز نیست حتما با یک موسسه خیریه تعهد ببندید، برای شروع می‌توانید به اطرافیان‌تان رسیدگی کنید. کسی را می‌شناسید که به کمک شما نیاز داشته باشد؟ به موضوعات ساده فکر کنید. می‌توانید وسیله سنگین کسی را حمل کنید، کسی را با ماشین به مقصدی برسانید یا خیلی ساده، به دیدن یکی از بستگان مسن‌تان بروید. مهربانی‌های ساده همیشه در دسترس‌اند و انرژی‌های خوب تولید می‌کنند.

افکار مثبت‌تان را به اشتراک بگذارید

زیبا فکر کردن کار خوبی است اما از آن هم بهتر، به اشتراک گذاشتن این افکار زیباست. کمی شهامت به خرج بدهید. اگر تلاش کسی برای‌تان ارزشمند است به او بگویید. از مهربان بودن نترسید، از واکنش دیگران نترسید. بی‌توقع محبت کنید و اجازه دهید روابط‌تان به شکل مثبت رشد کنند. 

روی لحن بیان‌تان کار کنید

تا به حال به مدل فکر و صحبت کردن‌تان فکر کردید؟ گاهی اوقات، حتی یک تغییر کوچک در لحن یا جمله‌بندی، از شما آدم دوست‌داشتنی‌تری بسازید. تقلید نکنید، سعی کنید ورژن بهتری از خودتان پیدا کنید. افکار منفی دارید؟ با آرامش و به بیان ساده‌تری انتقاد کنید. گاهی نیاز است کمی مثبت‌نگرتر باشید. بیشتر از نقاط شکست، زمینه‌های پیشرفت را بررسی کنید. یا حتی منعطف‌تر باشید و کمی «باید» و «نباید» را تغییر دهید. این طور هم دید وسیع‌تری به زندگی دارید و هم ارتباطات بهتری می‌سازید.

مبلّغ نیکی باشید

اگر به دنبال راه‎هایی برای مهربانی کردن باشید، زندگی فرصت‌های خوبی در اختیارتان می‌گذارد. گاهی مهربانی کردن، باعث می‌شود دچار مشکلات کوتاه‌مدت شویم، اما نباید عقب‌نشینی کرد. اگر به راه‌مان ادامه دهیم، به مشکلات گذرا پیروز می‌شویم و این بهترین تبلیغ برای محبت کردن است.

شنونده خوبی باشید

یکی از ساده‌ترین کارها برای همدلی و مهربانی کردن می‌توان انجام داد، گوش کردن است. بی‌قضاوت گوش کنید، اجازه دهید افکارشان را بدون ترس به شما بگویند. سعی کنید قبل از صحبت کردن مکث کنید و تا وقتی از شما نظری نخواستند، چیزی نگویید. گاهی اوقات شنونده بودن کافی است. بعضی‌ها دوست دارند دردودل کنند و فقط به دو گوش برای شنیده شدن نیاز دارند. اما اگر کسی نیاز به راهنمایی داشت، با کلمات مثبت و لبخند همدلی، نظرات را بگویید.

از خودتان مراقبت کنید

برای مهربان بودن، همیشه به نفر دومی نیاز نیست. به خودتان هم محبت کنید. همه وقتتان را صرف کار نکنید، اگر احساس خستگی می‌کنید، چند دقیقه‌ای از کار فاصله بگیرید و به چیزهایی فکر کنید که بهتان آرامش می‌دهد. درباره مشکلاتتان با دیگران صحبت کنید، از تجربه دیگران استفاده کنید و ارتباط سالم را تمرین کنید.

از حال اطرافیان‌تان باخیر باشید

یکی از راه‌های آسان برای رفتار محبت‌آمیز این است که از احوال واقعی دیگران دست‌کم هر چندروز یک‌بار با خبر شوید. اگر با وسایل حمل‌ونقل عمومی رفت‌وآمد دارید، گاهی صندلی‌تان را به دیگران هدیه دهید. برای مهربان بودن نیازی نیست همیشه چیزی برای بخشیدن داشته باشید، حقوق دیگران را رعایت کنید تا کاری مهربانانه کرده باشید. می‌دانم عجیب است اما خیلی از کارهای اولیه نادیده گرفته می‌شوند. پس این بار اگر وارد اتاقی شدید که در آن بسته بود، بعد از ورودتان در را ببندید. یا در را برای نفر پشتی‌تان نگه دارید. اگر کسی برای آسانسور می‌دود، درب آسانسور را نگه دارید. این کارها ساده‌اند شاید از کارهای محبت‌آمیز هم حساب نشوند اما جلوی افکار منفی را می‌گیرند و قطعاً حس خوبی به دیگران می‌دهند.

وسایل‌تان را قرض دهید

دیگر وقتش شده راه‌هایی برای مهربانی با کره زمین معرفی کنیم؛ وسایل‌تان را قرض دهید. امانت دادن یک کتاب، هدیه دادن دانش بیشتر به جامعه است. به علاوه کمک می‌کند تا درختان کمتری قطع شوند. البته خریدن کتاب را فراموش نکنید اما گاهی قرض دادن و قرض گرفتن کتاب، کار مهربانانه خوبی است. به علاوه می‌توانید لباس‌های‌تان را هم قرض دهید یا اگر لباسی دارید که دیگر نمی‌خواهیدش، به عنوان لباس‌ دست‌دوم بفروشید. 

قدردان مهربانی دیگران باشید

چیزهای زیادی است که می‌تواند به ما حس خوبی بدهد. یک گفتگوی ساده با یک غریبه یا خوردن یک خوراکی خوشمزه، استحقاق تعریف شنیدن دارد. یا به زبان بیاورید یا با لبخند و کارهای محبت‌آمیز نشان دهید که از چه چیزهایی خوشحال می‌شوید. این حس خوب را منتقل کنید تا آدم‌های مهربان دیگر هم انرژی بگیرند.

کلام آخر

قدردان لطفی که دریافت می‌کنید باشید! شما می‌توانید انرژی مثبت‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر محبتی در حق‌تان شده یا به کسی محبت کردید بگویید. آن را رواج دهید. از قضاوت کسی نترسید. آن قدر نیکی را تبلیغ کنید تا همگی به آن عادت کنیم.

منبع: this is calmer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *