تدریس داوطلبانه

تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که شاید افراد بسیاری در جامعه باشند که مانند سایرین، از امکانات ساده‌ی تحصیل که حق همه‌ی انسان‌ها است، محروم می‌باشند؟
می‌دانید که بیشتر این عزیزان، بزرگترین حسرت زندگی‌شان نشستن و درس خواندن، پشت همان نیمکت هایی است که من و شما به سادگی پشت آن‌ها می‌نشستیم و درس می خواندیم؟
خیلی‌هایمان حتی از آن فراری بودیم و قدر آن را نمی‌دانستیم، درحالی که آن نیمکت‌ها برای بسیاری از محرومین کشور، آرزویی دست نیافتنی بوده و هست …

قبل از شروع، یادمان باشد که

بسیاری از ما بدون کوچکترین دغدغه و نگرانی در مدارس کشور تحصیل کرده ایم؛ حالا نوبت آن نیست که از دانش‌مان برای تدریس داوطلبانه به کودکان محروم از تحصیل استفاده کنیم؟؟
اما، شما می‌دانید که تدریس داوطلبانه برای چه کسانی لازم است؟
و آیا می دانید که برای تدریس داوطلبانه باید به کجا مراجعه کنید؟
در ادامه‌ی‌ مقاله، دررابطه با تدریس داوطلبانه و راه‌های کمک به کودکان بازمانده از تحصیل، برایتان می‌گوییم، اگر می‌خواهید در این راه قدمی برای شادی کودکان بردارید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

چه جاهایی بیشترین نیاز رو به تدریس داوطلبانه دارند؟

متاسفانه ما در کشورمان شاهد بسیاری مناطق محروم هستیم که حتی امکانات ابتدایی برای تحصیل کودکان در آن منطقه فراهم نیست.
کودکان در این مناطق به دلیل نبود امکانات، خیلی کم پیش می‌آید که فرصت درس خواندن پیدا ‌کنند.
اما، با وجود کمبود امکانات و تجهیزات و نبود میز و نیمکت و گاهی حتی معلمی برای تدریس، باز هم هستند کسانی که با مهربانی و بی هیچ چشم داشتی به صورت داوطلبانه به تدریس در این مناطق می‌پردازند و امید به آینده را در قلب کودکان و نوجوانان این مناطق، روشن می‌کنند.

چگونه می‌توانیم در مناطق محروم به صورت داوطلبانه تدریس کنیم؟

چندسالی است که تشکل‌های خیریه‌ی مختلف در تلاش برای ایجاد امکان تدریس داوطلبانه در مناطق محروم هستند و سفرها و اردوهای جهادی بسیاری را برای این امر ترتیب می‌دهند، تا بتوانند کمکی هرچند کم در راستای سوادآموزی و تدریس داوطلبانه به کودکان داشته باشند.
این تشکل‌ها، علاوه بر آموزش حضوری به کودکان در زمان سفر، پشتیبانی از راه دور نیز دارند و بعد از اتمام اردو نیز پیگیر وضعیت تحصیل کودکان می‌شوند و آن‌ها را در بهترشدن کیفیت درس خواندن کمک می‌کنند که این امر بسیار موثر و خوشحال کننده است.
خیریه ی کودکان فرشته اند با تشکیل تیم مشاوره تحصیلی به فعالیت گسترده تر در امور تحصیلی کودکان بازمانده از تحصیل این مناطق پرداخته و موفقیت روز افزون دانش آموزان روستای تلنگ را شاهد است.
و در شهریور ماه سال۹۸ شاهد قبولی چند نفر از دانش آموزان این روستا در کنکور سراسری بوده.
شما هم می‌توانید در این خوشحالی سهیم باشید، کافیست به تیم مشاواران تحصیل مناطق محروم بپیوندید و به صورت داوطلبانه به تدریس بپردازید.
برای عضو شدن در تیم مشاور تحصیلی مناطق محروم،فرم عضویت را پر کنید.

آیا در تهران هم مناطق محروم وجود دارند؟

بله!
محروم ماندن کودکان از تحصیل فقط مربوط به شهرستان‌‌ها نمی‌باشد، ما در پایتخت هم شاهد مناطق محروم بسیاری هستیم که تحصیل کودکان در این منطقه‌ها شاید جزو آخرین دغدغه‌هایشان باشد.
گاهی آنقدر فشار اقتصادی شدید می‌شود که خانواده‌ها دیگر توان تامین امکانات تحصیل در مدارس را برای کودکان خود ندارند.
تدریس داوطلبانه در مناطق محروم تهران؛ از جمله فعالیت‌های مهم و تاثیر‌گذار در آینده‌ی فرهنگی جامعه، می‌باشد.
معلمان بسیاری در این راه قدم برداشته‌اند و با مهربانی هرچه تمام تر به کودکان مناطق محروم تهران به صورت داوطلبانه تدریس می‌کنند.

آیا فقط در مناطق محروم امکان تدریس داوطلبانه وجود دارد؟

خیر!
تدریس داوطلبانه فقط مختص کودکان کار و کودکان مناطق محروم؛ با مشکلات اقتصادی و فرهنگی و کمبود امکانات نمی باشد، گاهی کودکان در اثر مبتلا شدن به بیماری‌های خاص، ناچار به ترک موقتی تحصیل و بستری شدن در بیمارستان می‌شوند که این امر بسیار برای این کودکان و خانواده‌هایشان ناراحت کننده است.

تدریس به کودکان بستری در بیمارستان، چه شرایط و سختی‌هایی دارد؟

کودکان بستری در بیمارستان، بسته به نوع بیماری و طول درمانشان گاهی اوقات ماه‌ها از مدرسه و تحصیل باز می‌مانند که این خود معضلات زیادی را به دنبال دارد.
در عین حال که کودکان مبتلا به سرطان و بیماری‌های دیگر، و خانواده‌هایشان نگران جاماندن از تحصیل کودکان هستند، و به دنبال راهی برای ادامه‌ی تحصیل در بیمارستان می‌باشند، باید به این نکته توجه داشت که این کودکان در شرایط خاص جسمی و روحی به سر می‌برند.
شاید تدریس به کودکان بستری در بیمارستان کار آنچنان ساده‌ای هم نباشد و نیاز به صبر و حوصله‌ی بسیار داشته باشد.
تدریس به کودکان باید همراه با بازی و خلاقیت انجام شود تا برای کودکان خسته کننده نباشد و حتی جذابیت وانگیزه‌ی بیشتری هم  برای آن‌ها به‌وجود بیاورد.

چگونه می‌توانیم به کودکان بستری در بیمارستان به صورت داوطلبانه تدریس کنیم؟

از آن‌جایی که ما بسیار مردم خیرخواه و انسان‌دوستی هستیم، هیچ‌گاه نمی‌توانیم چشم روی دغدغه و درد مردم کشورمان ببندیم و به فکر یاری رساندن به آن‌ها نباشیم.
از این رو همان‌طور که قبل تر خواندیم، موسسات و تشکل‌های مردم نهاد بسیاری به این منظور تاسیس شده‌است تا قدمی برای کمک رساندن به یکدیگر برداریم.
خیریه‌ی کودکان فرشته اند هم، یکی از این تشکل‌های مردم نهاد و داوطلبانه می‌باشد که همواره در راستای آسایش مردم مناطق محروم و به‌ویژه کودکان، قدم‌های بزرگی برداشته است.
یکی از این اقدامات بزرگ، تشکیل تیم آموزش، با هدف تدریس داوطلبانه به کودکان بستری در بیمارستان می‌باشد.
داوطلبان در تیم آموزش هر هفته به بخش‌های مختلف بیمارستان می‌روند و با استفاده از امکاناتی که خیریه در اختیارشان قرار داده‌، مطالب درسی را با کودکان کار می‌کنند.

در آخر یادمان باشد که

ما به عنوان عضوی از جامعه در قبال اعضای دیگر هم، مسٔولیم.
ما می‌توانیم با انجام فعالیت‌های داوطلبانه به بهبود اوضاع کشور، هرچند کم، کمک کنیم. پس بیاییم بی‌تفاوت نباشیم.
در این مقاله ما سعی کردیم تا توضیحی در رابطه با تدریس داوطلبانه در مناطق و مکان‌های مختلف با شرایط متفاوت به شما بدهیم.
همه ی ما باید بدانیم که تحصیل کودکان می‌تواند تاثیر بسزایی در آینده‌ی آن‌ها و حتی آینده‌ی علمی کشور داشته باشد و تدریس داوطلبانه در موسسات خیریه یکی از راه‌های کمک به تحصیل کودکان است.
و در آخر خوب است بدانید که خیریه‌ی کودکان فرشته‌ اند قدم بزرگی برای کمک به تحصیل این کودکان و تدریس داوطلبانه به آنها برداشته است و داوطلبان این خیریه در تلاش برای تدریس به کودکان بازمانده از تحصیل هستند.

اگر که شما هم، به تدریس علاقه دارید و در فکر یاری رساندن به دیگران هستید، بهترین کار، تدریس داوطلبانه‌ می‌باشد.
همین حالا کلیک کنید و به این پویش بپیوندید.