دغدغه اصلی خانواده بزرگ «کودکان فرشته‌اند»، فراهم کردن زندگی شاد و راحت‌ برای کودکان است. دنیا به خنده فرشته‌های کوچک نیاز دارد و این وظیفه ماست تا از آن‌ها مراقبت کنیم. از این رو در این مقاله سعی کرده‌ایم به بررسی پدیده ناراحت‌کننده کودک کار بپردازیم. کودک‌کار کیست؟ چطور می‌توان با این پدیده مقابله کرد و بالاخره چطور باید با فرشته کوچک قربانی‌مان برخورد کنیم؟

تصور عمومی از چهره کودک کار فرد زیر هجده‌ساله بی‌خانمان یا بسیار فقیری است که برای پرداخت هزینه‌های خود و اطرافیانش کار می‌کند. ممکن است این کودک از دل خانواده‌ای فقیر به کار واداشته شده باشد، یا آن که به عنوان کودک بی‌سرپرست یا بدسرپرست، برده مافیای خیابانی باشد. تعریف درست جهانی از کودک کار چیزی شبیه به همین تعریف هست و نیست.

تعریف جامعه جهانی از کودک کار فرد زیر هجده‌ساله‌ای است که به شغل خطرساز مشغول است. این خطر شغلی می‌تواند جسمی، روانی یا اجتماعی بوده و به پیشرفت و شادابی کودک آسیب وارد کند. بنابراین فرد زیر هجده‌سالی که علی‌رغم اشتغال به کار می‌تواند سلامت جسمی، روحی و اجتماعی خود را حفظ کرده و به تحصیل مشغول باشد، کودک کار محسوب نمی‌شود. با ما همرا باشید.

مشکل کودک کار چیست؟

بدیهی است که بزرگترین مشکل این کودکان، مشکل مالی است. بنابراین با مشکلاتی مانند سوءتغذیه، بهداشت روانی، اعتیاد به مواد مخدر، عدم تحصیل و... دست به گریبان است. طبق آمار جهانی جمعیت کودکان کار، چیزی بیش از 218 میلیون کودک 5 تا 17 سال تخمین زده شده که 73 میلیون نفر از آن‌ها در شریط خطرناکی کار می‌کنند. شرایط نگران‌کننده‌ای مانند حقوق‌ پایمال شده و حتی در بعضی موارد استثمار جنسی و محرومیت از خانواده و...

چرا پرداختن به مشکلات کودک کار مهم است؟

چه از لحاظ انسان‌دوستانه، چه روان‌شناختی و جامعه‌شناسانه، حقیقت مسلّم درباره کودکان این است که هیچ کودکی در هیچ جای دنیا مستحق کار کردن نیست. آن‌ها تنها می‌توانند به مدرسه بروند، بازی کنند، بیاموزند و در آرامش و شادی بزرگ شوند. کودک کار نمی‎‌تواند درس بخواند، پس نمی‌تواند اوضاع زندگی خود، اطرافیان و نسل آینده‌اش را تغییر دهد و به ناچار متهم است تا در همین دور باطل بماند.

چه کمکی از دست ما برمی‌آید؟

اگر کودک کاری می‌شناسید، با خانواده‌اش ارتباط گرفته و با ایشان صحبت کنید. بسیاری از والدین از عواقب کارشان اطلاع ندارند و فقط به کوتاه‌مدت نگاه می‌کنند. البته که هیچ پدر و مادری راضی نیست کودکش را برای کار کردن به خیابان بفرستد. آن‌ها از برای مخارج اولیه زندگی مثل غذا، لباس یا مسکن نیاز به کمک دارند و ناچاراً از کودکشان کمک بگیرند. با این حال، علی‌رغم هر مشکلی بالاخره راهی برای آموزش و یادگیری پیدا می‌شوید و اگر احیاناً موفق نشدید، کودک را به مسیر مدرسه و تحصیل برسانید، ناامید نشوید، خانواده «کودکان فرشته‌اند» همیشه و در حال آماده کمک به کودکان است پس به ما اطلاع دهید و با ما همراه شوید.

کلام آخر

چه از این فرشته‌ها خرید کنید و چه خرید نکنید، رمز دوستی با آن‌ها لبخند است. ممکن است معتقد باشید کمک به آن‌ها در نخریدن است یا برعکس با دست‌ودل‌بازی سعی می‌کنید کمک خرج‌شان باشید، هرچه که هست دوستش باشید، لبخند بزنید، صبور و مهربان باشید و فراموش نکنید که او مدت‌هاست دوست و هم‌بازی جدیدی نداشته و بازی کردن یا هم‌صحبتی با شما خوش‌حالی بزرگی است.

منبع: The Kids Rights Change Makers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *