امروزه به دلیل افزایش هزینه‌ها، بدون همکاری مردم و افراد خیر، دولت‌ها توانایی کمک به نیازمندان را ندارند. تشویق مردم برای مشارکت در امور خیریه نقش مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت مراکز مختلف خیریه دارد. و در نتیجه پیشرفت در کمک‌رسانی به نیازمندان را به همراه دارد. آموزش صحیح در سنین کودکی می‌تواند احساس مسئولیت نسبت به افراد نیازمند جامعه را در هر فرد ایجاد کند. و همچنین در ذهن افراد به عنوان یک اصل مهم نهادینه شود.‌‌‌ بهترین راه برای جذب خیر، بالا بردن سطح اعتقادات مردم، اعتماد سازی خیرین، تبلیغات و آشنایی با خیریه‌های مختلف می‌باشد. همچنین آشنایی با نوع فعالیت‌های خیریه‌های مختلف، آموزش و تشویق کردن جوانان برای ورود به این عرصه مورد اهمیت است.

چگونه اعتماد خیرین را جلب کنیم؟

یک چالش مهم در جذب خیر، ایجاد حس اعتماد بین خیرین و موسسات خیریه می‌باشد. نقش تبلیغات و مستندسازی از فعالیت‌های خیریه یکی از عوامل مهم در جذب خیر به حساب می‌آیند. یکی از راه‌های جذب خیر ایجاد رابطه‌ا‌ی احساسی بین موسسه خیریه و افراد مشهور یا به عبارتی سلبریتی ها است. در کشورهای مختلف جهان بسیاری از افراد مشهور قسمتی از درآمد خود را صرف امور خیریه می‌کنند یا به واسطه معروفیتی که دارند به انتشار پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی درجهت  تشویق افراد جامعه به کمک کردن به خیریه‌ها می‌پردازند و یا عده‌ای دیگر حامی محیط زیست می‌شوند و درجهت حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی در جامعه فعالیت می‌کنند. استقبال چشمگیر سلبریتی‌ها در دنیا از امور خیریه در چند سال اخیر باعث شده تا موسسات رتبه بندی دنیا هر ساله فهرستی از خیرین معروف دنیا را ارائه دهند. شرکت سلبریتی‌ها در فعالیت‌های خیرخواهانه نه تنها باعث عملکرد مثبت درجهت جذب خیر و کمک به خیریه‌ها می‌شود بلکه باعث محبوبیت بیشتر سلبریتی‌ها نیز می‌شود. امیدواریم این قبیل راه‌های درآمدزایی برای خیریه‌ها باعث سواستفاده افراد برای محبوبیت بیشتر بین مردم نشود و هدف فقط خیرخواهانه و خداپسندانه باشد. برخی از افراد مشهور دنیا از سطح اجتماعی متوسط یا پایین بودند و بعد از مشهور شدن قسمتی از درآمد خویش را صرف امور خیریه و ساختن مراکز بهداشتی و آموزشی در زادگاه خود کرده‌اند یا به موسسات خیریه بین المللی در جهت کمک به کشورهای فقیر کمک کرده‌اند.

راه‌های درآمدزایی برای خیریه

سازمان‌های غیرانتفاعی و مردم نهاد به سازمان‌هایی اشاره دارد که زیر نظرسازمان‌های دولتی قرار ندارند. این سازمان‌های مردمی مستقل از دولت هستند و بودجه‌ی آنها توسط کمک‌های مردمی تامین می‌شود. بنابر شرایط اقتصادی علاوه بر کمک‌هایی که مردم به موسسات خیریه می‌کنند، این موسسات در تلاش برای پیدا کردن راه حل‌هایی برای درآمد زایی موسسه خیریه خود هستند تا بتوانند به تامین هزینه‌های موسسه کمک کنند.  

از چه راه هایی می‌توان برای خیریه درآمدزایی کرد؟

به شیوه‌های مختلفی امکان کسب درآمد برای خیریه‌ها وجود دارد.که البته این درآمد‌ها صرفا خرج امور خیریه می‌شوند. در ادامه این راه‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

برگزاری کنسرت به نفع خیریه

تعدادی از هنرمندان کشور در سال‌های اخیر کنسرت‌هایی به نفع کودکان بیمار، مناطق سیل زده، زلزله زده و.... اجرا کرده‌اند. آن‌ها تمام سود حاصل از فروش بلیط را به صورت کامل صرف امور خیریه کرده‌اند. هنرمندان همیشه به عنوان افراد تاثیر گذار جامعه در امر خیر پیشتاز بوده‌اند و در زمان‌های بحرانی به کمک نیازمندان در جهت حل مشکلات به صورت‌های مختلف اعم از مالی و روحیه دادن به مردم شتافته‌ا‌ند.

برگزاری همایش‌ها

جشنواره‌ها و همایش‌هایی برای حمایت از بیماران و نیازمندان برگزار می‌گردد. که در این همایش‌ها با دعوت شرکت کنندگان به کمک به خیریه‌ها و یا فروش و عرضه محصولات از سمت مردم و موسسات خیریه از درآمد آن برای کمک به موارد ذکر شده استفاده می‌گردد. یکی از مراسم مرسوم درآمدزایی برای خیریه برپایی جشنواره غذاهای محلی یا صنایع دستی می‌باشد.

چگونه برای خیریه‌ها کمک‌های مالی جذب کنیم؟

با راه‌های درآمدزایی برای خیریه آشنا شدیم. می‌دانیم که علاوه بر درآمدزایی، خیریه از طرق دیگری هم می‌تواند کمک‌های مالی برای خیریه جذب کند. در ادامه این راهکار‌ها را با هم برسی می‌کنیم.

استفاده از قانون بخشودگی مالیاتی

در بسیاری از کشورها قوانینی وضع شده است. بدینگونه که، سازمان‌ها در صورت کمک‌های مالی به موسسات خیریه مورد بخشودگی مالیاتی قرار می‌گیرند. اطلاع رسانی به سازمان‌ها در این مورد می‌تواند باعث جذب کمک به خیریه‌ها شود. این سازمانها و موسسات را می‌توان با رابطه‌سازی در جهت حامی مالی به موسسات خیریه معرفی کرد. 1. رابطه با صاحبان مشاغل و کسانی که می‌توانند در تاثیر کمک به موسسات در مشاغل خود صحبت کنند. 2. رابطه‌سازی از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با افراد موثر 3. ارتباط گیری با مدیران و مشاوران شرکت‌ها به عنوان معرف نوع دیگری از راهکارهای جذب کمک‌های مالی برای خیریه‌ها برگزاری حراجی‌های عتیقه، کلکسیون‌های با ارزش و صنایع دستی بومی  و... است؛ در برخی موارد این اقلام دارای ارزش نیستند و به صورت نمادین با قیمت‌های بالا و فقط برای کمک به درآمدزایی خیریه‌ها به فروش می‌رسند.

اطلاع رسانی و تشویق به وقف

یکی دیگر از راهکارهای جذب کمک‌های مالی برای خیریه‌ها تشویق و افزایش آگاهی در زمینه وقف ملک یا اموال (از قبیل وسایل اداری، کامپیوتر، ماشین های صنعتی و...) است. که ملک یا وسیله وقف شده در اختیار موسسه خیریه یا سازمان مورد نظر قرار می‌گیرد. اموالی را می‌توان وقف نمود که با حفظ اصل مال، امکان درآمدزایی یا استفاده از آن وجود داشته باشد. به عنوان نمونه چیزایی مثل برنج، میوه که مصرف شدنی هستند قابل وقف نیستند اما اموالی مثل میز صندلی ظروف زمین را می‌توان وقف نمود. وقف عام: وقف عام شامل وقف‌هایی می‌شود که عام المنفعه می‌باشند مثل ساخت مدارس و مساجد و... وقف خاص: وقف خاص مختص گروه هدف خاصی می‌باشد مثل وقف برای کودکان بی‌سرپرست یا وقف معلولین و...

کمک‌های آنلاین به خیریه‌ها

امروزه با پیشرفت تکنولوژی اکثر فعالیت‌های بانکی افراد از طریق اپلیکیشن‌های پرداخت آنلاین و یا سایت‌های پرداخت آنلاین انجام می‌پذیرد؛ رفته رفته روش پرداخت آنلاین جایگزین روش‌های قدیمی قلک‌ها و صندوق‌های صدقات می‌شود . خیرین و افراد نیکوکار به روش‌های مختلفی می‌توانند در یاری رسانی به نیازمندان قدم بردارند، برخی از داوطلبین به صورت حضوری در مراکز خیریه، آسایشگاه‌های سالمندان و معلولان و... قدم برمی‌دارند و برخی دیگر به پرداخت کمک‌های نقدی بسنده می‌کنند. کمک آنلاین به خیریه‌ها یکی از اصلی‌ترین روش‌های جمع آوری پول خیریه به حساب می‌آید، چرا که به راحتی و برای همه افراد از طریق اپلیکیشن‌های پرداخت آنلاین و یا پرداخت‌های آنلاین از طریق سایت موسسه خیریه معتبر یا استفاده از کدهای دستوری USSD و یا همچنین استفاده از روش کارت به کارت در دسترس می‌باشد. کمک‌های آنلاین شما خیرین با توجه به نوع فعالیت موسسه‌ای که کمک کردید در جهت‌های مختلفی اعم از تامین هزینه‌های تحصیل، تامین هزینه‌های زندگی، کمک به زنان سرپرست خانوار، کمک هزینه‌های درمان بیماران، خرید مسکن برای نیازمندان، ساخت مراکز خیریه، کمک به زلزله زدگان و... انجام می‌گیرد.

پرداخت خمس و زکات و فطریه

پرداخت خمس و زکات از دستورات قرآن به مسلمانان است. ادای این وظیفه دینی باعث آثار و برکات سازنده زیادی در جامعه می‌شود و نقش مهمی در برقراری عدالت و توزیع عادلانه ثروت میان افراد جامعه دارد. خمس و زکات از جهات (شرایط واجب شدن و شرایط مصرف) با یکدیگر تفاوت دارند. ماه رمضان ماه میهمانی خداست در این ماه افراد تهی‌دست بیشتر مورد توجه خیرین و کمک‌های انسان دوستانه قرار می‌گیرند. پرداخت فطریه یکی از راهکارهای جذب کمک‌های مالی برای خیریه‌ها و کمک به نیازمندان است. برای پرداختن فطریه به افراد تهی‌دست می‌توان مستقیما به فرد نیازمند اهدا کرد ولی به جهت حفظ آبرو و جلوگیری از خجالت زدگی نیازمندان، بهتر است فطریه خود را از طریق موسسات خیریه پرداخت کنید.

دعوت از نیکوکاران و خیرین

برخی از سازمان‌های خیریه اهمیت قدردانی و احترام نسبت به نیکوکاران موسسه خود را نمی‌دانند. البته این بدان معنا نیست که خیرین برای این که مرکز توجه باشند حاضر به کمک به خیریه‌ها می‌شوند. جمع آوری کمک‌های مالی بخش جدایی ناپذیری از خیریه است در نتیجه با قدردانی در مراسم‌های سالانه از خیرین و نیکوکاران، انگیزه کمک برای دفعات بیشتری را به خیرین می‌دهید و یا حتی می‌توانید با اهدای لوح قدردانی یا ارسال نامه و یا پیامی صمیمانه از اهمیت کمک‌های خیرین به خیریه‌ها قدردانی کنید؛ ایجاد و حفظ یک رابطه طولانی مدت بر پایه اعتماد و احترام دوطرفه به شدت قابل اهمیت می‌باشد.

در انتها...

درآمد موسسه‌های خیریه اکثرا از طریق کمک‌های خیرین و حمایت‌های مالی که از سازمان‌های مختلف دریافت می‌کنند، صورت می‌پذیرد. جمع آوری کمک‌ها باید به صورت خلاقانه و ساده انجام بپذیرد تا بتوانید به جذب خیرهای بیشتری دست پیدا کنید. در این مقاله سعی شد تا راهکارهای جذب کمک‌های مالی برای خیریه‌ها و راه‌های درآمدزایی برای خیریه و جمع آوری کمک برای خیریه‌ها بیان شود. بین تکرار مکررات کمتر حسی پیدا میشود که حال خوب به همراه داشته باشد، شاهد اشک و اندوه دیگران بودن خوشایند نیست اما شاهد اشک شوق بودن لذت بخش‌ترین حسی است که می‌توانیم تجربه کنیم؛ لذت بخش‌تر این‌که بدانیم خودمان آن حس خوب را ساختیم. یکی از موسسات خیریه معتبر که در زمینه کودکان نیازمند فعالیت می‌کند موسسه خیریه کودکان فرشته اند می‌باشد. شما خیرین عزیز می‌توانید فعالیت‌های این موسسه را در شبکه‌های اجتماعی و سایت خیریه رصد کنید.وبسایت:  https://koodakancharity.ir/ اینستاگرام:   https://www.instagram.com/koodakancharity/ تلگرام:   https://t.me/koodakancharity آپارات:   https://www.aparat.com/koodakancharity نویسنده: مینا برهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *